reklama

Radiální vůle pastorků

Ahoj, předem se omlouvám za možná hloupý dotaz, ale nanašel jsem v archivu odpověď. Mám kazetu Shimano SLX CS-HG80-9 a při zimním čištění jsem zjistil, že jednotlivé pastorkové skupiny mají poměrně výraznou vůli - tzn. posunují se vůči sobě ve směru kolmém na osu kola a dají se vůči sobě natočit odhadem o šířku horní části zubu. Axiální vůli nemají žádnou, takže kazeta je dotažená dobře. Je toto chování normální?

[ Zpět ]
Datum: 04.01.2010
Autor: banjo
  • Re: Radiální vůle pastorků

         

    Pokud se nemylim, Shimano k sobe 7 nejvetsich pastorku nytuje, nejmensi dva jsou volne. Proti vzajemnemu pootaceni jsou zajisteny drazkami na orechu, na ktery nejdou nasadit jinak, nez v jedine mozne poloze, protoze jedna drazka je sirsi. Z toho by melo vyplyvat, ze za radialni vuli muzou vymackane drazky, coz mi pripada nepravdepodobne. Nic dalsiho me nenapada, snad ti poradi jini.

    [ Zpět ]
    Datum: 04.01.2010
    Autor: abernathy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Radiální vůle pastorků

           

      Zrovna u SLX (a asi i u dalsich rad) jsou k sobe snytovane bud 3+3+1+1+1 nebo 3+2+1+1+1+1 http://techdocs.shimano.com/media/techdocs...
      Jinak presne jak pises, muselo by byt po drazkach v orechu. Kdyby mely pastorky vuli, vymackavalo by se telo orechu (resp. prave tyhle jeho drazky).

      [ Zpět ]
      Datum: 04.01.2010
      Autor: vasek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Radiální vůle pastorků

             

        Mel jsem osmicku Suntour a vzpominam si, ze sedm pastorku bylo snytovano pomerne volne, takze u nenasazene kazety bylo mozno omezene radialne pohybovat pastorky. Po namontovani na orech ale drzely jak pribity. Tak nevim, je to problem na nekolik dymek. :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 05.01.2010
        Autor: abernathy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Radiální vůle pastorků

           

      Dovoluji si doplnit abyho: shimano (asi) dělá 5 typů devítkových kazet:
      1) snýtováno 8 pastorků + nejmenší volný
      2) snýtováno 7 pastorků + 2 nejmenší volné (tohle provedení se dělá ve dvou "podtypech")
      3)snýtováno 6 pastorků + 3 nejmenší volné
      4) kazeta sestavena z 9 volných pastorků.
      Je to ale zřejmě pouze papírová teorie, vím to z takových těch velkých sh prospektů, které bývaj přiloženy v některých originálně zabalených krabičkách s kazetama, tam jsou všechny typy nakresleny. Na krámě jsem viděl ale vždycky jenom provedení 7 + 2, nic jinýho se mi nikdy do ruky nedostalo. I když jednou mi prodejce v Nymburce nabízel, že mi sh kazetu sestaví z jednotlivých pastorků.
      Jinak tu popisovanou závadu nějak nechápu - posun pastorků až o zub - to snad není možný...

      [ Zpět ]
      Datum: 05.01.2010
      Autor: Airline
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Radiální vůle pastorků

           

      Děkuju všem za odpovědi! V mém případě se vůči sobě hejbou pastorky jako by byly snýtovány 3+2+1+1+1+1 (ve směru od největšího). Co se týče posunu, vyfotil jsem to: http://www.uloz.to/3529650/kazeta2.jpg - viz jak se vůči sobě hýbou černě označené zuby. Na fotce to není úplně dobře vidět, ale když to člověk má v ruce, zdá se mi to už hodně podezřelý...

      [ Zpět ]
      Datum: 05.01.2010
      Autor: banjo
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Radiální vůle pastorků

             

        To neni tak moc. Jestli jsi si jisty, ze je ta matice dotazena tak jak ma - myslim, ze 40 Nm, to je docela dost - tak bych se nebal s tim jezdit.

        [ Zpět ]
        Datum: 05.01.2010
        Autor: m
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Radiální vůle pastorků

               

          Vyreseno! Byl jsem prekvapenej, ale kazeta byla nedotazena, ted se pastorky ani nehnou. Diky za pomoc!

          [ Zpět ]
          Datum: 07.01.2010
          Autor: banjo
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Radiální vůle pastorků

             

        No a hlavne, kdyz uz to mas vyndane a ciste, co Ti brani ji sundat a kouknout na to bez orechu? To kdyz udelas tak budes mit jasno hned. Jsou-li to jen vymackane nyty, neni co resit.

        [ Zpět ]
        Datum: 05.01.2010
        Autor: m
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Radiální vůle pastorků

               

          No to bych rad udelal, ale nemam klic :-) Tak se snazim zjistit co nejvic informaci, nez to ponesu do servisu... Nerad bych, aby tam se mnou vyje***li.

          [ Zpět ]
          Datum: 05.01.2010
          Autor: banjo
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Radiální vůle pastorků

                 

            Možná by se ti spíš vyplatilo koupit si stahovák, ten stojí okolo stovky, bič - to je páka s kusem řetězu aby sis mohl zajistit kazetu proti protáčení, ten by se možná do dvou stovek taky mohl vejít, nebo si ho můžeš vyrobit, a stahnout si tu kazetu sám, je to velmi jednoduché a je dobré mít to doma pro příště.

            [ Zpět ]
            Datum: 05.01.2010
            Autor: IQTyqve
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Radiální vůle pastorků

         

    Nemůžu si pomoct, ale jediné co mě napadá, že to máš špatně dotažený. Když je to pořádně dotažený, nemá to ŽÁDNOU vůli na žádnou stranu.

    [ Zpět ]
    Datum: 05.01.2010
    Autor: IQTyqve
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Radiální vůle pastorků

           

      To bude i podle me jediny vysvetleni.

      [ Zpět ]
      Datum: 05.01.2010
      Autor: abernathy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Radiální vůle pastorků

         

    Kdyby to pootoceni bylo do cca 2 mm na horni hrane zubu prostredniho pastorku, rekl bych, ze je to v pohode, jen je mozna malo utazena matice. To co popisujes je trochu moc. Bezne si toho clovek nevsimne, kazeta je bud snytovana a nehne se a kdyz jsou nyty vymackane, je tak zasrana olejem a bordelem, ze jsou pastorky k sobe prilepene a normalni clovek na ne vetsinou moc nesaha takze si toho nevsimne, ale kdyz to umyjes wapkou s horkou vodou, obcas tam ta vule je. Ale ne tolik jak pises.

    [ Zpět ]
    Datum: 05.01.2010
    Autor: m
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Radiální vůle pastorků

           

      Ony ty nýty jsou tam podle mě hlavně proto, aby se zjednodušila montáž a demontáž pastorků - nejsou nijak extra pevné a pokud se nějaký čas jezdí se špatně utaženou maticí, nýty se omačkají a pastorky mají vůli i s nimi. Já bych typoval špatně utaženou matici, nebo mě ještě napadlo, že tam zapomněl dát takovou tu tenkou vroubkatou podložku - ale nevím, jestli se na tuto konkrétní kazetu taková podložka dává.

      [ Zpět ]
      Datum: 05.01.2010
      Autor: IQTyqve
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Radiální vůle pastorků

             

        Ad nyty souhlasim. Je to jen kvuli jednodussi montazi.

        [ Zpět ]
        Datum: 05.01.2010
        Autor: m
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Radiální vůle pastorků

               

          No ty jóó, kucííí :-), s těma nýtama mě překvapujete - zkoušel jsem na jedné staré kazetě nýty vytlačit ve velkém svěráku, abych dostal sólo pastorky - ANI BOHOVI!!! :-)

          [ Zpět ]
          Datum: 05.01.2010
          Autor: Airline
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Radiální vůle pastorků

                 

            To musíš nejprve z jedný strany odvrtat menším vrtáčkem, je to stejné jako s nýtem, potom by to mělo jít :-)

            [ Zpět ]
            Datum: 05.01.2010
            Autor: IQTyqve
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Radiální vůle pastorků

                   

              Tak. Nebo vetsi kladivo.

              [ Zpět ]
              Datum: 05.01.2010
              Autor: m
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

181 cyklistů (6 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024