reklama

předjíždění

Mnoho cyklistů nemá ve výbavě zpětné zrcátko (ať již v jakémkoliv provedení). Já ostatně také ne (a něco malého si časem pořídím). Také zvonky na kolech nejsou k vidění tak často, jako dříve (i ten by se mi hodil). Tím vznikají situace, kdy cyklista neví, že se k němu ze zadu blíží jiný rychlejší kolega. K problémům pak dochází na frekventovaných úzkých stezkách i polních cestách. Mnohdy jedou dva parťáci lážo-plážo vedle sebe, nebo sólista létá z prava na levo podle toho, kde je lepší terén, aniž by si pohledem za sebe kontrolovali, zda někoho neomezí či neohrozí. Tím pádem je nebezpečné takové 'případy' předjíždět, aniž by jste jim dali na vědomí svou přítomnost. No a teď můj hloupý dotaz: Jak uvědomujete cyklisty před sebou, když nemáte zvonek? Cvakáním brzd, důraznějším přibržděním, přehozením převodu, oslovením, hrdelním zvukem... jak? :-)

[ Zpět ]
Datum: 17.08.2005
Autor: Neregistrovaný uživatel (Rasťa)
  • Re: předjíždění

         

    No když jedou tak pomalu, že jim vítr nehvízdá kolem uší, tak se ani nemusím nijak zvlášť ozývat, stačí to přibrždění. Mám sice houkačku, ale neslouží k lekání slušných cyklistů, jenom pokud by stezku nějak zvlášť blokovali, nebo když se tam motají chodci, jinak je samozřejmě na auta, autobusy a jinou havěť.

    V neděli jsem zrovna předjížděl na stezce lesem dvojici na kolech a se psem. Přestože jsem jel o dost rychleji a bylo to z kopce, pes se dočasně pustil za mnou (nevím, čím je tak přitahuju).

    [ Zpět ]
    Datum: 18.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Radek)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: předjíždění

         

    Nevědí-li o mě, zpomalím na jejich rychlost a kdyžtak řeknu "zdovolením". Zvonek nevozím, připadá mi to dost hrubý, ale pískající brzdy bych občas uvítal. Taky mi to vadí, ale oni mají stejné právo na klidnou rekreační projížďku či procházku jako já. I když jedou či jdou pomalu a roztahaně. :')

    [ Zpět ]
    Datum: 18.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: předjíždění

           

      já zvonek mám. Připadá mi to slušnější než "nervózní cvakání brzdama. Když pak při předjíždění poděkuju, tak se setkávám s úsměvem.
      jo a mimochodem, zvonek (nebo jiné výstražné akustické zařízení) je poviná výbava kola.

      [ Zpět ]
      Datum: 18.08.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Viktor)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: předjíždění

             

        Je to povinná výbava kola za snížené viditelnosti.

        [ Zpět ]
        Datum: 18.08.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Rasťa)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: předjíždění

               

          Pořád mě napadá ještě jeden výstražný zvuk. Ten z tématu "Bolest břicha na kole". To by byla frajeřina! :')

          [ Zpět ]
          Datum: 18.08.2005
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: předjíždění

                 

            no jo, ale při předjíždění? to by ses asi s pochopením nesetkal :-)

            [ Zpět ]
            Datum: 18.08.2005
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Viktor)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: předjíždění

                   

              Při předjížděcím vypětí bys lehce moh mít bláto na hřišti

              [ Zpět ]
              Datum: 18.08.2005
              Autor: Neregistrovaný uživatel (abernathy)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: předjíždění

                 

            Jó, to funguje, gór když jezdím na lehokole výfukem dopředu.

            [ Zpět ]
            Datum: 18.08.2005
            Autor: Neregistrovaný uživatel (HonzaK)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: předjíždění

             

        Nemáš pravdu, zvonek ani jiné zvukové zařízení už do povinné výbavy nepatří, nekdo dostal rozum a vymyslel novelizaci.

        [ Zpět ]
        Datum: 18.08.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Matěj ([email protected]))
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: předjíždění

         

    Obvykle stačí zacvakat brzdovými pákami, pokud jsou roztahaní vedle sebe (což považuju za bezohlednost) tak zvoním. Bohužel se hodně lidí chová jako by byli na celém světě sami; tam kde se tak akorát vyhnou dva se většina lidí pohybuje prostředkem.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (VR)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: předjíždění

           

      Jo, cvakani packami mi na crossovem kole fungovalo na lidi lip nez cinkani na zvonek. Od te doby co mam horske kolo s hydraulickymi hayesy tak uz packy necvakaji :))

      [ Zpět ]
      Datum: 19.08.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (wewerka)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: předjíždění

         

    Z hlediska bezpečnosti je tohle hodně důležité. Na krossu mám zvonek (ale nějak ho nepoužívám), na horáku nemám nic, v obou případech - když je přede mnou "ucpáno" - zpomalím a zavolám "jedu vlevo - vpravo", on mi zajede ke straně a OK. Jo, a poděkuji.
    Stejně tak považuji za velmi důležité (aspoň pro mě) zpětné zrcátko - na krossu mám zéfala místo levé řidítkové zátky - absolutně skvělé, na horáka (kvůli přejezdům po silnici) jsem si dal takového malého zéfala dolů na levou vidlici. Zvyknul jsem si na to hodně rychle.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Airline)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: předjíždění

           

      Co je to ten zefal, mužeš sem prosím dát nějaký odkaz? Potřebuji něco takového sehnat.

      [ Zpět ]
      Datum: 18.08.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Rasťa)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: předjíždění

             

        Pokud mi je známo, tak Zéfal vyrábí takové věsi jako zrcátka, hustilky, batůžky, tlakoměr na pneu...Mívaj to snad docela běžně v cykloprodejnách, aspoň v té říčanské ano. Není to zrovna to nejlevnější, ale kvalita dobrá.

        [ Zpět ]
        Datum: 18.08.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Airline)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: předjíždění

             

        V Brně prodává Zefal firma Segura http://kola.segura.cz/zefal/prod.html. Mám tohle zrcátko http://kola.segura.cz/zefal/DOOBACKPACK470.jpg a je to skvělá věc. V prodejnách kol běžně zrcátko nekoupíte (bez ohledu na její velikost), tahle firma je vlastně velkoobchod, ale není problém u nich nakoupit přímo.

        [ Zpět ]
        Datum: 18.08.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (KarelZ)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: předjíždění

             

        Díky Vám.

        [ Zpět ]
        Datum: 18.08.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Rasťa)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: předjíždění

         

    Buďto "zdovolenim - děkuju", nebo
    "pozor (bacha) - zleva (zprava)", to podle toho z které strany objíždim. A samozřejmě nezbytné "díky".

    [ Zpět ]
    Datum: 18.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Le Zakarr)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: předjíždění

           

      Nejsem si jistej, jestli na avízo "zleva, zprava" bude reagovat normální výletník. Radši používám zvonek a přibrzdím. Jinak poděkování je samozřejmostí.

      [ Zpět ]
      Datum: 18.08.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (abernathy)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: předjíždění

             

        To přibrždění sem bral jako samozřejmost a předjíždim až když je jasný, že o mě ten druhej ví.

        [ Zpět ]
        Datum: 18.08.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Le Zakarr)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: předjíždění

         

    Ja bych se toho zrcatka bal. Nejen ze by se me ho nechtelo vozit na kole, ale navic se radeji otocim. Pripadne mi to bezpecnejsi. Samozrejme pokud nekdo umi jezdit na kole. Pro pripady, ktery kdyz otoci hlavou a jedou najednou uplne jinam, tak tam by to mozna stalo za zvazeni.

    Ohledne zvonku ... staci huknout :) Nevim proc by to melo byt neslusne. Obzvlastne kdyz pote podekuji.

    [ Zpět ]
    Datum: 19.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Sengy)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: předjíždění

         

    Když jedu na kole, stejně jako když jdu pěšky, tak buď nechávám místo pro případné předjíždějící, nebo furt koukám dozadu jestli někdo nejede (nebo nejde). To dělám ze zvyku i když jedu třeba 50 km/h po rovině a pravděpodobnost, že mě bude nějaký cyklista předjíždět se blíží nule.
    Když předjíždím podobně rychle jedoucí, tak není problém, zpomalím, zařadím se a počkám, až bude místo. Rychlá akcelerace na vhodném místě a objížděcí manévr mi nedělá problém.
    Když jedu třeba 45km/h po cyklostezce nebo úzké silničce, po níž jedou 15km/h skupinky cyklistů po třech vedle sebe, tam pomůže opravdu pouze silný klakson, který zatím nemám. V takovém případě pak předjíždím podle pravidel zleva (pokud je tam aspoň trochu místo) nebo prostě na poslední chvíli s rukama na brzdách zvolím tu nejširší mezeru a nacpu se tam. O slunečných jarních nedělích je to celkem adrenalinový sport:-) (ale rozhodně to nevyhledávám...)

    [ Zpět ]
    Datum: 20.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (McTorpedo)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: předjíždění

           

      Zrcátko je výborná věc, já jsem si na něj tak zvyknul, že do něj hážu očken téměř nepřetržitě. Vyplatí se to, jezdím často s manželkou, kterou můžu stále sledovat, je-li za mnou. Když jedeme po cyklostezce, nebo okresce občas vedle sebe, jedu vlevo a vždy včas uhnu blížícímu se cyklistovi, nebo na okreskách autu. A co se týká předjíždění pomalejších, většinou pokud je trochu místa, cvaknu brzdou jen aby o mně věděl (předjíždím zásadně vlevo), jinak zazvoním z dostatečné vzdálenosti. Zvláště na chodce, kteří jdou vedle sebe tak, že dokonale blokují průjezd je třeba zvonit včas, aby měli dost času na oblíbenou slepičí reakci. (Ti co jdou vpravo obvyke uhýbají nalevo a ti z levé strany zase napravo, až se vyblbnou tak se mi i podaří projet. Nemůžu pochopit jak některé lidi dokáže pžekvapit cyklista na stezce pro cyklisty a chodce.).

      [ Zpět ]
      Datum: 22.08.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Láďa N.)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: předjíždění

             

        Tak tak. Se diví, že tam taky jezdí kola...;-) Jinak mám úplně stejné zkušenosti. Pokud se tedy vůbec uráčí uhnout, tak přesně tím "slepičím způsobem"...;-)

        [ Zpět ]
        Datum: 22.08.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Jarda)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

350 cyklistů (2 přihlášení)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024