reklama

Vyfotil jsem si špionážní věže v Bavorsku

Hogen Bogen a jeho dvě věže
Hogen Bogen a jeho dvě věže
Foto: Autor

Pro další výlet na kole jsem si z dominant okolních kopců vybral Hogen Bogen (1079 m), jehož dvě věže včetně dvou pruhů sjezdovek jsou také vidět zdálky. V tomto případě jsem nejel tak úplně do neznáma, v říjnu 2013 jsme se tam byli podívat (auty) s několika dalšími obyvateli Loučimi, když nám starostka Jana Dirriglová zprostředkovala návštěvu jedné z věží tajné odposlouchávací základny NATO (moc nechápu proč tomu říkali tajná základna, když byla vidět ze všech stran) a hlavně její interiér, dodnes veřejnosti nepřístupný. Obrázky interiéru z tehdejší návštěvy jsou zde.

Na cestu jsem vyrazil v poledne v sobotu 22. srpna, opět za slunečného a teplého počasí až do Rittsteigu stejnou cestou jako na Ostrý. Tady jsem na hlavní křižovatce odbočil vpravo na Neukirchen beim Heiligen Blut (Nové Kostely u svaté krve), kde jsem pořídil fotku vstupní cedule čtvrt hodiny po druhé. Celkem dobrého času jsem dosáhl snadno, nikde jsem nezastavoval na focení. Neukirchen je městys, i když bychom jej směle mohli nazvat malým městečkem a vypadá... no zkrátka bavorsky upraveně. Loučim s nimi má nadstandardní vztahy díky Loučimské Madoně, umístěné v tamním poutním kostele - viz odkaz.
Takže jsem lehce pofotil střed města a neprodleně se vydal k Talstation, čili k dolní stanici lanovky, odkud mělo začít stoupání nahoru.
Díky počasí a prázdninám (i v Bavorsku, kde je mají od počátku srpna do poloviny září) bylo zadní parkoviště plné aut návštěvníků, kteří se ovšem také přijeli podívat na sraz automobilů Opel, který se konal přední ploše parkoviště. Až na pár zajímavých vozů tam nebylo nic moc k vidění, takže jsem vyfotil lanovku v provozu, člun s dětskými pasažéry vytahovaný po kolejničkách do výšky několika metrů a posléze volným pádem puštěný na hladinu malého rybníčku a vnořil se do lesa na cestu, označenou jako Nk 3 a tou jsem pokračoval pozvolna nahoru. (První část galerie je zde.) Po chvíli bylo nutno pohodlnou šotolinku opustit a pokračovat úzkou, kamenitou cestou, která při vydatných deštích slouží zřejmě jako potok... Zkratkou jsem se dostal zase na širokou cestu a znovu stoupání, až jsem přijel k hostinskému zařízení s názvem Forstdiensthütte Hohenbogen. Být o pár let (nebo spíš desítek let) mladší, možná jsem tahle stoupání vyjel v sedle a s úsměvem na tváři, zrovna tak jako kluk se zabudovanou kamerou v přilbě, který mě míjel u památníčku Svatojakubské cesty. Natáhl ruku, plácli jsme si a já zase kousek jel a kousek kolo tlačil...
Pár desítek metrů od hostince je parkoviště a dá se odtud pokračovat 3 km k horní stanici lanovky úzkou kamenitou cestou jen pro pěší (ani vést kolo se nedoporučuje), anebo po krásné asfatce různě klikaté o tři kilometry delší a končící u vojenských věží - tou jsem se vydal. Jen pro upřesnění - k parkovišti se dá zajet autem z hlavní silnice z Eschlkamu do Rimbachu, před nímž je nutno v osadě Madersdorf odbočit do prava.

Od parkoviště už mají auta zákaz, takže kdo si vybral tuto delší, ale pohodlnější trasu, musel šlapat pěšky. Na kole jelo se dobře i poměrně svižně a tak jsem dvacet minut před pátou byl u horní stanice lanovky. Výhled ucházející, vyfotil jsem údolí, pojedl tatranku, v hospodě si vyžádal vodu do lahve, přihodil do ní rozpustné tablety multivitamínu a přesunul se k věžím.

Od podzimu 2014 je u hlavní věže kovové vnější spirálové schodiště, jímž návštěvník vstoupí na vyhlídkovou plošinu a může se kochat výhledem do všech světových stran, zpřístupnění expozice uvnitř ještě letos nebylo v plánu - podle slov lidí kolem budoucího muzea před dvěma lety je na vině zdlouhavé jednání s úřady...
Možnost vylézt nahoru jsem nevyužil jednat proto, že bylo těsně před pátou a otevřeno bylo do pěti, i když nahoře se nějací lidé pohybovali a druhak proto, že jsem sebou - klasicky - neměl žádná eura.

Takže opět fotky a po stejné silnici se vrátil k onomu hostinci. Tam jsem vyzkoumal nejkratší trasu po tzv. Further Wanderwege směr Furth im Wald dolů na silnici před Eschlkamem, kterou jezdíme z nákupů v Kötztingu, jenomže nejkratší neznamená nejrychlejší. Cesta vedla lesem a byla plná velkých kamenů, výmolů, kořenů - zkrátka spíš překážková dráha než cokoliv jiného a dle mého názoru se tam musí jít blbě i pěším. S rukama na brzdách jsem se pomalu sunul dolů a modlil se, aby ten sestup už skončil - což se stalo skoro po dvaceti minutách. Kdybych jel výše zmíněnou silnicí k Rimbachu, ušetřil bych více než polovinu času a jízda mohla být o hodně pohodlnější... no, znáte to, po bitvě...

Pak už to šlo dobře - již zmíněný Eschlkam, odtud na hranice po krásné cyklostezce podél silnice na hraniční přechod Všeruby. V pěkné restauraci u kostela a památníku Božky Němcové jsem si dal rychlovku malé pivo, do lahve ještě jednou vodu a tablety a po silnici vyšlápl na závěrečnou část cesty. Nejelo se až tak nejhůř, měřítkem únavy je spotřeba sil na vyšlápnutí hlubockého kopce a třebaže jsem jej šlapal na nejlehčí převod, pěšky jsem jít nemusel. Doma jsem zarazil v půl osmé. Zde je galerie druhé části výletu.

Fotogalerie

29.09.2015 vložil/a: zdenek_01
karma článku: 3.62
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Jak jsem vstoupil dvakrát do jedné řeky

Ostatní
Na první pohled to vypadá, jako bych i já před šesti lety podlehl módní cyklovlně, pořídil si kolo, příslušné oblečení a začal čas od času…
05.11.2015
zdenek_01
(6.7)

Na kole okolo Nýrské přehrady

Cestování
Že letošní podzim nebude krásně barevnou přírodou oplývat bylo jasné už v září. Díky nedostatku vláhy zůstávaly stromy pořád zelené a jak…
15.10.2015
zdenek_01
(4.24)

Milenecký defekt

Technika
Dnešní den byl možná poslední s relativně solidním počasím. Sice foukal studený vítr od východu, takže ani sluníčko na modré obloze bez…
11.10.2015
zdenek_01
(5.07)
Tip na letošní dovolenou
 (CK Frčíme)

Šumava na kole

Česko
17.05.2024 - 3 dny
cyklistický
Autobusem
5 900 Kč
 (CK Kudrna)

Bikepackingová výzva Rakouskem až domů

Česko, Rakousko
04.07.2024 - 6 dní
cyklistický
Autobusem
7 800 Kč
 (CK Frčíme)

Šumava na kole

Česko
12.07.2024 - 3 dny
cyklistický
Autobusem
5 900 Kč
PR

Cascara aneb čaj z kávových třešní: Proč si ho dopřávat co nejčastěji?

 (kofishop.cz)
Myslíte si, že už jste ze světa kávy ochutnali všechno? Pak jste možná zapomněli na cascaru – pochoutku s dlouhou tradicí, která ale zatím stále stojí tak trochu ve stínu tradiční kávy. O co se vlastně jedná a proč byste měli cascaru pustit i do svého šálku?
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

311 cyklistů (17 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024